Herkes DEM Büyükşehir adaylarını merak ediyor… Gözlerden kaçan diyalog… Eski defter açıldı

Açılım dönemindeki İçişleri Bakanı ve AKP Genel Başkan Vekili Efkan Ala, Diyarbakır’dan DEM Parti’ye açılım sinyali verdi. Ala, DEM Partililerle ‘hayal bile edilemeyen sessiz devrimleri’ gerçekleştirdiklerini ileri sürdü. Eski bakanın atıf yaptığı süreçte AKP hükümeti ‘Kürt açılımı’ adı verilen siyaseti izliyordu. Ala, eski defteri açmakla da yetinmedi, DEM Partililere ‘Gelin destek olun’ çağrısı yaptı. Çağrıya DEM Parti’den açıktan bir yanıt vermezken gizli bir diyalog sürecinin yürütüldüğüne yönelik kanılar güçlendi.

AKP Diyarbakır’da İlçe Belediye Başkan adaylarını tanıttı. Aday tanıtım toplantısında söz alan Efkan Ala yaptığı konuşmasında “Daha önce buralarda hayal bile edilemeyen sessiz devrimleri gerçekleştirmedik mi birlikte. Başkalarının hayal edemediği şeyleri yapan bu kadro şimdi onların hayal edemediği şeyleri yapabilir. Bizim de onlara dediğimiz, gelin köstek olmayın. Destek olun. Milletin problemlerini çözelim. Problemden yararlanmayın. Problemlerin üzerine çocukları atmayın. Gençleri problemlerin önüne sürmeyin. Gelin ey Türkiye’de siyaset yapanlar, birlikte problemleri çözmek için herkesi yönlendirelim. Herkese alan açalım ve fırsat verelim, Türkiye’yi hedeflerine taşıyalım. Bunların en önemli kaynaklarından biri de belediye yönetimleridir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan DEM Partili Ahmet Türk de toplumu yeniden ortaklaştıracak bir siyasetin ortaya çıkması gerektiğini ileri sürdü. Çözüm süreci hakkında konuşan Türk, toplumu yeniden ortaklaştıracak bir siyasetin ortaya çıkması gerektiğini ifade ederek “Bugün milliyetçilik üzerinden apolitik kesimi kendi elinde tutmaya çalışan bir anlayış var. Kürtlerle ilgili düşmanca söylemler ortaya çıkıyor. Şu anda bir çözüm sürecinin başlayacağı konusunda da bir inanca sahip değilim” dedi.

AKP’nin atadığı kayyumlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk, “Bizim üzerinde durduğumuz halk iradesinin ortaya çıkmasıdır. İki dönemdir halk iradesi yok sayıldı. Bizim mücadelemiz bir demokrasi mücadelesidir. Türkiye’de adaletin, eşitliğin, barışın olduğu bir süreci yakalamaktır. Halka hizmet önemli ama bu ülkede demokrasinin kalıcı hale gelmesi için de mücadele ediyoruz. Kayyum atayabilirler ama bizim için önemli olan halkımızın buna rızasının olmadığını ortaya koymak. Elbette halkımıza hizmet etmek isteriz, yerel yönetimleri önemseriz. Bugün hukukun, adaletin olmadığı bir ülkede her şey olabilir” diye konuştu.

“CHP, KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEK KABİLİYETTE DEĞİL”
CHP’nin genel seçimlerde kendileri ile açıktan bir görüşme yapmadığını anımsatarak “CHP bu kadar muazzam bir sorunu çözecek kabiliyette değil” diyen Türk, Abdullah Öcalan’dan mesaj gelip gelmeyecği sorusuna yanıt verdi. Türk, “Geçmişteki gibi bir akademisyen üzerinden verilecek bir mesajın anlamı yok. Sayın Öcalan’ın avukatları vardır, üç yıldır görüşmüyor. İstediği mesajı verme zemini ortada yok. Avukatlarıyla görüşürse, bazı mesajlar verilirse halk üzerinde bir karşılığı olacağını kabul etmek gerekiyor. Kürtler üzerinde elbette önemli bir etkisi var” ifadelerini kullandı. Türk’le birlikte genel olarak DEM Parti kanadından CHP eleştirilerinin artması da dikkat çekti.

DEM PARTİ’NİN TAKTİĞİ
DEM Parti, son dönemde en yetkili organları üzerinden hükümetin eski HDP’li belediyelere kayyum ataması uygulamasını eleştiriyor. İkinci başlık da terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’a uygulandığını iddia ettikleri ‘tecrit’in kaldırılması. Terörist başının cezaevi koşullarının gevşetilmesi için öne sürülen bu politika geçmişte Öcalan’ın ve terör örgütünün devlet tarafından muhattap alınması için yürütülen kampanyaları hatırlattı.

DEM Parti tarafından bu iki talebin öne sürülmesi de yeniden açılım politikasının başlatılabilmesi için uygun zemini yaratıyor. Hükümetin bu talepleri karşılaması için yapılan pazarlıkların dışa vurumu sayılabilecek Efkan Ala ve Ahmet Türk’ün açıklamalarının yanı sıra DEM Partili Saruhan Oluç’un bir televizyon programında Başak Demirtaş’ın adaylık tartışmasıyla ilgili ‘taktik’ vurgusu yapması da dikkat çekti. Çünkü Demirtaş’ın adaylığı da CHP’yi yerel seçimlerde zora sokmak suretiyle DEM Partililerin AKP’yle olası bir açılım pazarlığı olarak yorumlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir