Doğal gaz faturalarına artık o para eklenecek ‘Tüm aboneleri kapsıyor’ Tarih belli oldu

Artan enflasyon ve peş peşe gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Hayat pahalılığı ile mücadele eden vatandaşlar kış aylarında doğal gaz faturaları ile mücadele ediyor. Yüksek faturalar vatandaşın cebini yakıyor.

Havaların soğumasıyla, ısınmak için doğalgaz kullanan vatandaşlar faturalardan endişe ediyor. Şimdi ise milyonlarca vatandaşa kötü haber geldi. 81 ildeki tüm aboneleri kapsayacak kararda artık doğal gaz faturalarına o para da eklenecek.

9 AYDIR İNDİRİMLİ DOĞAL GAZ UYGULANIYOR

14 Mayıs seçimleri öncesinde duyurulan indirimli doğalgaz kullanımı uygulaması, aylık 25 metreküp ile sınırlanmış ve vatandaşlara özellikle mutfakta kullanılan doğalgaz için 9 aydır önemli bir indirim sağlamıştı.

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre, bu uygulama bir aylık ücretsiz ve 12 ay boyunca 25 metreküplük bedava doğalgaz olarak revize edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir aylık ücretsiz ve 12 ay boyunca 25 metreküplük bedava doğalgaz uygulaması ile ilgili, “Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarda ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğalgazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğalgazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir” açıklamalarında bulunmuştu.

FATURALARDA İNDİRİM YAPILDI

Erdoğan’ın vatandaşlar bir yıl boyunca evlerindeki mutfaklarda ve sıcak su tüketiminde kullanacakları doğalgazı ücretsiz alacaklarını açıklamasıyla, aylık ortalama 25 metreküp doğalgaza denk gelen miktarın faturalardan bir yıl boyunca düşürüleceği belirtildi. Bu uygulama vatandaşlara yaklaşık 120 TL’lik bir indirim sağlamış oldu.

MAYIS AYINDA SONA ERECEK

Ancak, 81 ilde geçerli olan bu uygulamanın, aksi bir karar alınmaması durumunda Mayıs ayında sona ereceği belirtiliyor.

Mevcut fiyatlar üzerinden hesaplandığında 25 metreküplük doğalgazın maliyeti 120 TL’yi buluyor ve ilerleyen tarihlerde doğalgaz fiyatlarına yapılacak bir zam durumunda, faturalara önemli bir eklemenin yaşanabileceği öngörülüyor.

3 AY SONRA FATURALARA O PARA EKLENECEK

Özellikle 31 Mart seçimlerinin ardından vergi ve enerji fiyatlarında artış beklenirken, bedava doğalgaz uygulamasının sona ermesiyle birlikte doğalgaz faturalarındaki artışın daha da belirgin olabileceği tahmin ediliyor. Bu durum, vatandaşların enerji maliyetleri konusunda yeni bir ekonomik zorlukla karşılaşabilecekleri anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir