Çetin Altan’ın ‘gelişmişlik ile tenis korelasyonu’ yanıltıcı çıktı: Suruçlu kızların hokey başarısı

Çetin Altan, teknolojik gelişmenin iktisadi, siyasi ve sosyal yaşamı dönüştüreceğine iddia etmiş, köylü tenis oynama düzeyine gelirse toplumsal sorunlar ortadan kalkar iddiasında bulunmuştu. Kapitalizmin belirli bir gelişmişlik aşamasından sonra komünizme geçilebileceğini düşünen Çetin Altan’ın ‘Tenis oynayan köylüler düşü’ndeki gelişmişlik ile tenis arasındaki korelasyonu yanıltıcı çıktı. Hokey ve tenis ‘zengin sporları’ olarak anılsa da Suruç’taki kız çocukları bu algıyı yerle bir etti.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kız çocuklarının spora katılması amacıyla kurulan hokey takımının başarıları, ilçedeki kız çocuklarının bu branşa ilgisini artırdı. Suruç’ta 2015’te beden eğitimi öğretmeni Abit Bostancı tarafından oluşturulan erkek hokey takımı, elde edilen başarıların ardından ilçedeki gençlerin ilgisini toplamayı başardı.

İlk olarak Suruç Hokey Kültür ve Araştırma Spor Kulübü Derneği bünyesinde kurulan takım, 2017’de Suruç Belediyesi Hokey Spor Kulübü adını aldı.

İlçedeki kızların da sporla tanışması için adım atan kulüp, 2020’de kız hokey takımını kurmak için harekete geçti.

Suruç Belediyesi Hokey Spor Kulübü antrenörleri Muzaffer Doruk ve Abid Bostancı, okullarda tarama yaparak hokey sporuna ilgili olan kız öğrencileri tespit etti.

Öğrencilerin aileleriyle görüşerek onları ikna eden antrenörler, kurdukları kız hokey takımın başarısıyla ilçedeki gençlerin odak noktası haline geldi.

Bir dönem sporcu bulmakta zorlanan, ardından çeşitli kategorilerde 40 kız sporcuyla mücadele eden takım, aralarında milli takım oyuncularının da bulunduğu 90 lisanslı sporcu sayısına ulaştı.

Kurulduktan sonra katıldıkları ilk Analig organizasyonunda tüm rakiplerini mağlup eden Suruçlu kızlar, Türkiye finallerinde ise üçüncülük elde etti.

Kız hokey takımı, daha sonraki yıllarda katıldığı turnuvalarda Türkiye şampiyonluğu ile 3. Lig ve 2. Lig kupalarını kazandı. Bu sezon Kadınlar Açık Alan Süper Ligi’ne yükselen Suruçlu kızlar, aynı zamanda Kadınlar Salon 1. Ligi’nde de mücadele ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir