Apple, iPad sahipleri için kötü haberi verdi

Apple, Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA) ile uyumlu bir şekilde iOS 17.4 beta sürümünü piyasaya sürdü. Bu güncelleme, özellikle Avrupa Birliği’ndeki iPhone kullanıcılarına yönelik olup, resmi App Store dışındaki kaynaklardan uygulama indirilip kurulmasına olanak tanıyan sideloading özelliğini getiriyor. Ancak bu yenilik yalnızca iPhone’lara özgü olup, iPad kullanıcıları bu esneklikten mahrum bırakıldı.

iOS ve iPadOS benzer bir temel paylaşmasına rağmen, Apple sideloading ve ilgili özellikleri yalnızca iPhone’lara sınırlama kararı aldı. Bu, iPad kullanıcılarının üçüncü parti uygulama mağazalarını yükleyemeyeceği veya bu mağazalardan uygulama indiremeyeceği anlamına geliyor. Ayrıca, alternatif tarayıcı motorları seçme veya varsayılan cüzdan ödeme uygulamasını değiştirme gibi seçenekler de yalnızca iPhone’lara özgü.

Apple, iPad sahipleri için kötü haberi verdi

DMA, büyük teknoloji platformlarını “kapı bekçisi” olarak tanımlayarak, kısıtlamaları azaltarak daha rekabetçi bir pazar ortamı yaratmayı hedefliyor. Bu bağlamda, iOS bir “kapı bekçisi” platformu olarak sınıflandırılırken, Avrupa Birliği iPadOS’u iOS’tan ayrı bir varlık olarak görmekte, bu da Apple’ın sideloading özelliğini yalnızca iPhone’lara sınırlamasının nedeni olabilir.

DMA’nın getirdiği değişiklikler, Apple’ın App Store’u gibi bir diğer “kapı bekçisi” hizmetini de etkiliyor. Avrupa Birliği düzenlemelerine uyum sağlamak amacıyla Apple, komisyon yapısında ayarlamalar yaptı. Başlangıçta geliştiricilere %17 oranında bir komisyon uygulanırken, bu oran çoğu geliştirici ve abone için bir yıl sonunda %10’a düşüyor. Bu revize edilmiş komisyon oranları, iPad de dahil olmak üzere tüm Apple cihazlarındaki App Store için geçerli.

Apple’ın DMA’yı seçici bir şekilde uygulaması, uygulama dağıtımı ve kullanıcı özgürlüğünün geleceği hakkında önemli soruları gündeme getiriyor. Avrupa Birliği’ndeki iPhone kullanıcıları uzun zamandır beklenen bir esnekliğe kavuşurken, iPad kullanıcıları aynı ekosistem içinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini hissediyorlar. Önümüzdeki aylar, düzenleyicilerin ve kullanıcıların Apple’ın DMA’yı yorumlamasını ve adil rekabetçi bir uygulama pazarına etkisini sorguladığı tartışmalar ve hukuki meydan okumalarla dolu olacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir