Türkiye Varlık Fonu kamu bankalarına büyük sermaye transferi yapmaya hazırlanıyor

Fırat Kozok imzasıyla yayımlanan haberde, bu hamlenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerine iki aydan az bir süre kala ekonomik büyümeyi ateşlemek için yaptığı son girişim olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi olan bir yetkiliye göre TVF, Ziraat Bankası’nın sermayesine 40 milyar lira, Vakıfbank ve Halk Bankası’nın sermayesine ise 30’ar milyar lira aktaracak. Ziraat Katılım’ın sermayesine ise 4,5 milyar lira eklenecek. Böylece kamu bankalarına toplam 104,5 milyar liraya aktarılacak.

TVF konu ile ilgili yorum yapmadı. Fon, Ziraat Bankası’nın tamamına sahip. Varlık Fonu, diğer iki bankada ise çoğunluk hissedarı konumunda.

AÇIKLANAN RAKAMDAN 44 MİLYAR TL FAZLA

Geçtiğimiz aylarda TVF’nin Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank’a 20’şer milyar lira sermaye artırımı gerçekleştireceği aktarılmıştı.

Bankaların sermaye artırım hamlesi, AKP yönetiminin ucuz kredilerle ekonomiyi canlandırma politikasının bir parçası olarak görülüyor. Geçtiğimiz ay meydana gelen deprem nedeniyle bankalar depremden etkilenen bölgelerde kredilere öncelik veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir