Sağlığa yapay zeka girdi: Kanseri önceden söyleyebilecek

Doktorlar, bilim adamları ve araştırmacılar bir araya gelerek kanseri doğru bir şekilde tanımlayabilen bir yapay zeka modeli geliştirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre kanser dünya çapında ölüm nedenlerinin başında geliyor. Yılda yaklaşık 10 milyon kişi kanserden dolayı hayatını kaybediyor. Bir diğer deyişle altı ölümden birinin sebebi kanser. Bununla birlikte kanser gelişen teknoloji ile çoğu durumda erken teşhis edilebilir ve hızlı tedavi edilebilir duruma geldi.

Londra Kanser Araştırma Enstitüsü, Royal Marsden Foundation Trust isimli hastane ve Imperial College London’daki uzmanlar tarafından tasarlanan bir yapay zeka aracı, CT taramalarında bulunan anormal büyümelerin kanserli olup olmadığını belirleyebiliyor.

Bir araştırmaya göre, algoritma mevcut yöntemlerden daha verimli ve etkili bir şekilde çalışıyor.

Söz konusu yapay zeka, büyük akciğer nodülleri olan yaklaşık 500 hasta için kullanıldı. Yapay zeka modeli, doktorların şu anda orta riskli kabul edilen anormal büyümeleri olan hastalar hakkında da daha hızlı karar vermelerine yardımcı olabiliyor.

Libra araştırmasının baş araştırmacısı Dr Richard Lee, “Bu çalışma sayesinde, yapay zeka gibi yenilikçi teknolojiler kullanarak hastalığın tespitini hızlandırmak için sınırları zorlamayı umuyoruz” dedi.

Royal Marsden’deki solunum tıbbı danışmanı ve Kanser Araştırma Enstitüsü’ndeki ekip lideri, akciğer kanserinin, tespitini hızlandırmak için yeni girişimlere de acil bir şekilde ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir