Bir İtiraf da Bakan Kirişci’den: ‘Kabul Ediyorum, Et Fiyatı Yüksek’

Asgari ücret ve emekli maaşıyla geçinen yurttaş, yıllardır iktidara ‘Et alamıyoruz” diyerek tepki gösteriyor. Yurttaşın tepkisine sessiz kalamayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, et fiyatlarının yüksek olduğunu kabul etti.

AK Parti Aday Tanıtımı ve Seçim Beyannamesi Toplantısı’nda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gıda fiyatlarıyla ilgili dana etinin fiyatının yüksek olduğunu itiraf etti.

Toplantı sonrası NTV’nin sorularını yanıtlayan Bakan Kirişci, çiftçilerin ekonomik olarak iyi durumda olduklarını dile getirdi. Çiftçiler için son birkaç yılın iyi geçmediğini ve artan maliyetler sebebiyle zorlandıklarını dile getiren Kirişci şunları söyledi: ”Şu anda çiftçilerimiz gayet güzel para kazanıyorlar. Ekonomik olarak gayet iyi durumdalar. Ben göreve geldiğimden bu güne 13 ay geçti. 37 ilde sektör paydaşlarıyla toplantı yaptım. Bir tane sizin ekranlarınızda konu edebileceğiniz bir çiftçinin tepkisini yansıtan bir olay yaşamadım. Bu dürüstçe söylüyorum” dedi.

Dana etinin fiyatının yüksek olduğunu kabul eden Kirişci, şunları söyledi: “Tamam ben de kabul ediyorum et fiyatı yüksek. Sözleşmeli üretimle hayvanı besiciye beslettir. Kilosuna geldiğinde kes. İster market, ister kasap reyonunda satılsın. Bak bu hem ister istemez zinciri kısaltıyor hem aradaki bazı art niyetli insanları çıkartıyor.”Zam şampiyonu olan kuru soğan, İstanbul’da kilosu 30 lirayı bulan kuru soğan tartışmalara sebep oldu. Konuya ilişkin konuşan Kirişci, soğan fiyatlarının bir hafta içerisinde düşeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir